2024 Primary Election

 
 
The positions listed below will be on the 2024 Primary Election ballot. (Italics indicate incumbent office holders.) The 2024 Primary Election will be held on Tuesday, 7 May 2024. Information about the 2024 Elections can be found here.

Municipal – Medaryville

  • Town Council, at-large (vote for three)
    • Nick Gillock (R)
    • Ashley Salyer (R)
  • Clerk-Treasurer (elected at-large)
    • Stacy M. Conley (R)

    Municipal – Winamac

  • Town Council, at-large (vote for three)
    • Aaron Hoover (D)
    • Larry L. Weaver (D)
    • Tom J. “Tommy” Murray (R)
    • James Walter Watkins (R)
  • Clerk-Treasurer (elected at-large)
    • Kendra K. Craft (R)

    County

  • Commissioner, District 1 (elected at-large)
  • (Cass, Rich Grove, Franklin, and Tippecanoe Townships)

    • Jenny Halleck Knebel (R-Rich Grove Twp.)
    • Maurice E. Loehmer (R-Tippecanoe Twp.)
  • Commissioner, District 2 (elected at-large)
  • (White Post, Jefferson, Salem, and Beaver Townships)

    • Ron Barlow, Jr. (R-Salem Township)
    • Donald “Don” Street., Jr. (R-Francesville)
  • Councilor, at-large (vote for three)
    • Joseph W. Bucinski (R-Harrison Township)
    • Kenneth R. Boswell (R-Franklin Township)
    • Ed Cotner (R-Jefferson Township)
    • Ronald P. “Rudy” DeSabatine (R-Winamac)
    • Albert “AJ” Gutwein (R-Salem Township)
    • Sheila Hazemi Jimenez (R-Franklin Twp.)
    • Levi Messer (R-White Post Township)
    • Tim Overmyer (R-Tippecanoe Township)
    • Sara C. Strus (R-Francesville)
    • Isaiah M. Tidwell (R-Winamac)
    • Logan R. Wuethrich (R-Salem Township)
  • Auditor (elected at-large)
    • Teresa Lynn Bryant (R-Rich Grove Township)
  • Circuit Court Judge (elected at-large)
    • Mary Cathryn Welker (R)
  • Recorder (elected at-large)
    • Marsha Tetzloff (R-Star City)
  • Superior Court Judge (elected at-large)
    • Crystal A. Brucker Kocher (R)
  • Treasurer (elected at-large)
    • Rachel R. Spanley (R-Monroe Township)
    • Laura Wheeler (R-Star City)

    State

  • Governor of Indiana
    • Tamie Dixon-Tatum (D-Anderson)
    • Jennifer G. McCormick (D- )
    • Mike Braun (R- )
    • Brad Chambers (R- )
    • Suzanne Crouch (R- )
    • Eric Doden (R-Allen County)
    • Curtis Hill (R- )
    • Jamie Reitenour (R- )
  • Indiana State Senate, District 5
    • Leslie Nuss Bamesberger (D-)
    • Ed Charbonneau (R-Valparaiso)
  • Indiana House of Representatives, District 16
    • Kendell Culp (R-Jasper County)

    National

  • President of the United States of America
    • Joseph R. Biden (D-Delaware)
    • Nikki R. Haley (R-South Carolina)
    • Donald J. Trump (R-Florida)
  • U.S. Senator, Class 1
  • Marc Carmichael (D- )
  • Valerie McCray (D- )
    • Jim Banks (R- )
    • John Rust (R- )
  • U.S. House of Representatives, District 2
    • Lori A. Camp (D-South Bend)
    • Rudy Yakym (R-Granger)
    Republican Convention Delegates (vote for five)

    • JoLynn Behny (Winamac)
    • Teresa Lynn Bryant (Rich Grove Township)
    • Randy K. Davis (Beaver Township)
    • Susan “Sue” J. Fox (Indian Creek Township)
    • Kelly M. Gaumer
    • Gail Lambert (Rich Grove Township)
    • MacKenzie Ledley (Winamac)
    • Maurice E. Loehmer (Tippecanoe Township)
    • Isaiah M. Tidwell (Winamac)
    • Lorena H. “Holly” VanDerAa (Monroe Twp.)

    Precinct Committee Person

  • Beaver Township
    • Ross Lee Davis
    • Kaila E. Stukofski
  • Cass Township
    • Breann M. Wilson
  • Franklin Township
    • Kenneth R. Boswell
    • Terry Young
  • Harrison Township
    • Bradley J. Bonnell
    • Betty L. Stinemetz
  • Indian Creek Township
    • Susan “Sue” J. Fox
  • Jefferson Township
    • Betty L. Kruger
    • Deb A. Marszalik Rogers
  • Monroe Township – 1
    • Isaiah M. Tidwell
  • Monroe Township – 2
    • MacKenzie Ledley
  • Monroe Township – 3
    • Lorena H. “Holly” VanDerAa
  • Monroe Township – 4
    • Ronald P. “Rudy” DeSabatine
    • Kelly M. Gaumer
    • Rich Grove Township
      • Teresa Lynn Bryant
      • Gail Lambert
    • Salem Township
      • Cathy L. Elston
    • Tippecanoe Township
      • Douglas L. Klausing
    • Van Buren Township
      • Lenora K. Hoover
      • Cole Knebel
    • White Post Township
      • Levi Messer
      • Patricia L. Tiede

       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

    Election 2024 Homepage